دسته بندی مطالب
اوج مصرف روز یکشنبه مورخ 1401/02/25
ساعت 14:50 6008 مگاوات
مشابه مصرف در سال قبل 7078 مگاوات
درصد رشد نسبت به سال قبل 15.11%- درصد
تعریف و اهداف
اصلاح الگوی مصرف انرژی صنایع
در راستای اصلاح الگوی مصرف انرژی، الگوی مصرف انرژی در فرآیندهای صنعتی شامل سیمان، شمش آلومینیم، تولید کاغذ، آجر، شیشه، گچ، آهک، تایر وتیوب، روغن نباتی، کاشی و سرامیک، قند و شکر ، اوراق فشرده چوبی و آهن و فولاد بر اساس استانداردهای مصرف انرژی مصوب کمیته تصویب معیارهای مصرف انرژی موضوع بند "الف" ماده 121 قانون برنامه سوم توسعه ( تنفیذ شده در ماده 20 برنامه چهارم توسعه ) در قالب "دستورالعمل های اجرائی رعایت الگوی مصرف برق و انرژی" تهیه و توسط معاون محترم وزیر نیرو به شرکتهای برق برای اجرا ابلاغ شد. بر این اساس کلیه کارخانجات زیر مجموعه صنایع مذکور با دیماند برق بالای 5 مگاوات ملزم به رعایت الگوهای مصرف مصوب هستند و شرکت­های برق موظف به نظارت بر اجرای الگوهای مصرف انرژی توسط کارخانجات صنعتی تحت پوشش خود و ارائه گزارش می­باشند.
 
الگوی مصرف انرژِی تعریف ممیزی انرژی
یکی از اقدامات مدیریت انرژی در بخش صنایع، ممیزی انرژی است. ممیزی انرژی روش رسمی آزمایش و تایید حساب‌های مالی است و در حقیقت تحلیل و پردازش اطلاعات انرژی برای یک کارخانه ،پیدا کردن گلوگاه‌های انرژی در کارخانه و یافتن پارامترهایی است که به ما کمک می‌کند مصرف انرژی را در کارخانه پایین‌تر بیاوریم.
ممیزی انرژی عبارت است از فعالیتی برای پیدا کردن فرصت‌های صرفه‌جویی انرژی که وضعیت جاری مصرف انرژی را مبتنی بر ساختار واحد یا کارخانه مورد نظر تعیین می‌کند. در ممیزی انرژی کل پروسه تولید دقیقاً موشکافی شده، مصرف هر وسیله مشخص می‌گردد و مقدار واقعی و نامی با یکدیگر مقایسه می‌شود. با استفاده از ممیزی انرژی به موقعیتی دست می‌یابیم که در آن انرژی کمتری برای همان میزان فعالیت با همان کیفیت نیاز داریم، که این به کاهش هزینه‌های انرژی سیستم کمک نموده و علاوه بر بالا بردن ضرایب اطمینان و کنترل روی نشر آلاینده‌ها، روش‌هایی پیشنهاد می‌کند که میزان نگهداری، تعمیرات سیستم و همچنین هزینه‌های عملیاتی آن کاهش یابد
  
تعطیلات و تعمیرات سالانه صنایع در تابستان
رشد شتابنده تقاضای انرژی الکتریکی ،محدودیت ظرفیت نیروگاهی سرمایه بر بودن توسعه تاسیسات تولید ،انتقال و توزیع انرژی الکتریکی ،زمانبر بودن احداث این تاسیسات ومهم تر از همه جلوگیری از خاموشی صدمات و اثرات نامطلوب آن که با فرارسیدن ماههای گرم سال و افزایش میزان مصرف مضاعف می شود موضوع مدیریت بار و پاسخگویی به نیاز مصرف برق را خصوصا در مواقع اوج مصرف مطرح می کند.بدین منظور یکی از راه های اعمال مدیریت صحیح در مواقع لزوم استفاده بهینه از پتانسیل صنایع و همکاری آنها جهت اجرای برنامه های مدیریت مصرف بار در فصل تابستان است که سعی شده این همکاری به نحوی باشد که ضمن استقلال در تصمیم گیری بیشترین منافع آن متوجه صنایع باشد.در این ارتباط تنظیم ساعت کار صنایع بزرگ واجرای برنامه تعطیلات و تعمیرات سالانه آنها از اهمییت خاصی برخوردار است.
نامه‌ریزی به منظور جلب همکاری مشترکین صنعتی در اجرای برنامه تعطیلات و تعمیرات سالانه صنایع در تابستان و پیش‌بینی برنامه زمان‌بندی تعطیلات و سپس نظارت بر اجرای دقیق برنامه‌ها و عملکرد صنایع همکار،از جمله وظایف دفتر مدیریت انرژی می باشد.
 
 اصلاح الگوی مصرف انرژی صنایع
تاریخ به روز رسانی:
1396/07/11
تعداد بازدید صفحه:
17
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal
بارگذاری چیدمان اولیه